poradte knihu

Môžete kecať o čom len chcete ... :D
Post Reply
User avatar
nezmar
Administrátor
Posts: 1603
Joined: Mon 27. Jan 2014 7:42:38

poradte knihu

Post by nezmar »

keď už radíme filmy, čo keby ste mi poradili dáku dobrú knihu s oblasti sci-fy / fantasy.

Momentálne neviem čo bude čítať ako ďalšie. Teraz mam rozčítaného Neuromancera, ale moc ma to nechytá, ale už to dorazím

už prečítané: https://www.goodreads.com/review/list/85428724-nezmar :D

vedľa v diskusií som zachytil že Ready Player One je tiež kniha, je to dobré, oplatí sa to?
User avatar
Hron
Posts: 1130
Joined: Mon 08. Feb 2016 16:16:11

Re: poradte knihu

Post by Hron »

Ready Player One jako kniha mi přišlo dobré. Ale úplně nejlepší mi to přišlo jako audiokniha, ale bohužel už netuším, od koho byla. Šlo o to, že spojila dobrou knihu s naprosto úžasně přidanými zvuky do pozadí, kdy například, když se mluvilo o Barbaru Conanovi, tak hrála úvodní znělka filmu. Když se hrálo na starém hracím automatu, tak tam byla hudba z něj a podobně.

Chtěl jsem se podívat, abych ti nedoporučoval, něco co jsem četl, ale máš tam toho moc, abych si vše přečetl... :D

Já vyrost na Terrym Pratchetovi a jeho Zeměploše, tak možná zkusit to, zda tě to nebude bavit. Ale pozor, i tam se to hodně liší dle toho o čem je zrovna daný díl a jsou lidi, které mají jen některé příběhy a některé ne...
Jinak z pozdější doby jsem měl rád Brenta Weekse a hlavně sérii Světlonoš (ještě není dokončená), ale ušla i série Noční anděl (dokončená).
A pak posledních pár let ujíždím na žánru LitRPG kde jsem četl snad vše, co jsem v češtině našel. V podstatě u všech se mi líbil první díl, ale dalšími si to začali kazit a poslední díl byl příšerný...

A co bys ty doporučil mně?
User avatar
nezmar
Administrátor
Posts: 1603
Joined: Mon 27. Jan 2014 7:42:38

Re: poradte knihu

Post by nezmar »

Weeksa mam precitaneho
Pratchdta asi 3 knihy ale nedostavil sa wow efekt :(

Skús Salvatore, ten má podobný štýl ako weeks. Mne sadol perfektne, preluskal som od neho všetko.

Keď dáš užší okruh tak viem poradiť.

Mne tiež vyhovuje Urban fantasy a teda dres deň alebo kroniky železného druida

Ak chceš náročnejšie čítanie tak Malazsku knihu padlých (môj top)

Ak masaker tak kulhanek, ringo, coreia

Audio knihy mi rýchlo vyfucia z hlavy, takže radšej knihu do čítačky :D
User avatar
Hron
Posts: 1130
Joined: Mon 08. Feb 2016 16:16:11

Re: poradte knihu

Post by Hron »

Malazská kniha padlých - přečetl jsem první díl a nevím, zda chci pokračovat
Uvažuji, že zkusím toho Salvatoreho, tak díky za tip.
User avatar
nezmar
Administrátor
Posts: 1603
Joined: Mon 27. Jan 2014 7:42:38

Re: poradte knihu

Post by nezmar »

sorry, zastavim ta. Pomýlil som sa. Nie Salvatora - ten píše skôr takú jednoduchšiu fantasy. Človek pritom nemusí moc namáhať mozog :D

Myslel som Sanderson
https://www.legie.info/autor/4460-brand ... hy#zalozky
neskutočne originálny autor. Toľko rôznych svetov a ich fungovanie to som asi nevidel u žiadneho iného autora. Prečítané skoro všetky jeho knihy (okrem Kolo času a MTG) a všetky jeho knihy som prečítal v podstate na jeden záťah. Len škoda, že nepíše rýchlejšie :D

Malazská kniha je rozporuplná. Keď som čítal prvú knihu z toho sveta (3 kniha v sérií) tak v polovičke som to chcel odložiť a už v živote sa k nej nevrátiť. Donútil som sa dočítať a záver knihy ma odpálil a deje sa to prakticky v každej jeho knihe (základných 10 knih).
Ale prvá kniha Mesačné zahrady je poslabšia. Z hlavnej série asi to najhoršie takže chápem. Malaz je taký typ séria, že pokiaľ ťa chytí tak budeš mať pocit že si nič lepšie nečítal, pokiaľ ťa nechytí tak máš pocit že nič horšie si nečítal :D
User avatar
nezmar
Administrátor
Posts: 1603
Joined: Mon 27. Jan 2014 7:42:38

Re: poradte knihu

Post by nezmar »

Moji top autori:
* Sanderson - komplexnosť a rôznorodosť. Pekne to plynie, občas hodne nečakané zvraty
* Butcher - séria Dresden - sympatický hrdina, plynulo to beží, urban fantasy
* Weeks - dobre napísané
* Gemmell - keď chcem nezdolných hrdinov, ktorý bojujú proti stonásobnej presile :D (čítať jeho knihy s odstupom - sú hodne podobné)
* Correia, Kulhánek - keď potrebujem tisíce mŕtvych a jednoduchý dej. Proste oddychovka
* Erikson - komplexnosť a epický hrdinovia
* Hearne - kroniky železného druida - veľmi dobre čítanie. Nie je to náročné a dej plynie krásne (problém zavrieť knihu)
* Weis + Tracy - Dragonlance - keď chcete niečo staré čo nevyšlo z módy. Ale nič zložité nečakajte, taká jednoduchá hrdinská fantasy
* Goodking - iba prvé knihy. Po 5,6 knihe ide rating dole až skončí okolo 20% až brak. Škoda že vykráda sám seba a došla mu inšpirácia ...
* Herbert (otec a syn) + Anderson - DUNA - komplikované deje a previazanie na niekoľko kníh (teda previzanie prakticky celej série). Posledné knihy ma ale moc neberú
* Riordan - fantasy pre mládež. Keď sa mi nechce rozmýšlať :D
* Ryan - Stín krkavce - prekvapenie minulého roka (alebo predminulého). Dobre napísané
* Ilona Andrews - keď ukradnete knihu manželke. Ale napočudovanie ma to chytilo a prečítal som celú sériu (mágia a prevtelenci). Hlavná hrdinka je osamelá ženská
* Asimov - keď máte radi históriu a rozvláčny dej
tarrant
Posts: 259
Joined: Mon 21. Sep 2015 17:42:30

Re: poradte knihu

Post by tarrant »

Můj nejoblíbenější autor knih je asi Laurent Gounelle - až na jeho druhou knihu jsou všechny super..
Já jsem jako mladší moc peněz neměl (tedy to platí do teď, ale jsem schopn si na něco ušetřt) tak jsem často navštěvoval levné knihy, většina z toho co jsem tam koupil byl v lepším příadě brak, kolikrát spíš odpad.. ale narazil jsem tam na neznámé knihy které mě zaujali: - neřadím to podle oblíbenosti, ale polde toho jak to mám naskládáno v poličce :D
hrsti Jadeitu
Triologie: Kouzlo samoty, Smrt chaosu, Válka řádu
Pištec na bráně k západu

a protože když jdu kolem, tak tam občas nakouknu, tak z poslední doby:
Prazákon
User avatar
nezmar
Administrátor
Posts: 1603
Joined: Mon 27. Jan 2014 7:42:38

Re: poradte knihu

Post by nezmar »

Gounelle - to už moc niesme vo fantasy. Na to treba mať chuť. Ale pozriem (hlavne teda tu jeho najznámejšiu)

hrsti Jadeitu - to som v lacných knihách kedysi kúpil aj ja. čítal som to tuším pred 5 rokmi. Skoro nič si z toho nepamätám. Iba dáke útržky, že išiel vlakom a tak. Takže ma to asi moc nezaujalo (čo ma zaujme tak to si dej pamätám celkom dobre)

Medesitt - Samota - možno skúsim, nevyzerá to najhoršie. Len dúfam, že štýl rozprávania nie je rovnaký ako Terry Brooks a pod. V tej dobe sa to nosilo, ale mňa to nevie vtiahnuť do deja.
Mostecky - Pistec - ma to sice slabé hodnotenie, ale zaujalo viac ako samota

PS: u nás lacne knihy už prakticky niesú a to čo máme (volá sa rovnako) je už iba obyčajné knihkupectvo ktoré ma všade nálepku zlacnené ale v skutočnosti drahšie ako na niektorých knižných eshopoch :D
Ja som tak kúpil 3 knihy z Malazskej série celkovo za 90 slovenských korún = 3 EUR. Teraz každá z nich stojí 18E
tarrant
Posts: 259
Joined: Mon 21. Sep 2015 17:42:30

Re: poradte knihu

Post by tarrant »

tady jsou to pořád knihy do stovky povětšinou..
jednou se mi tam podařil parádní úlovek 2 a 3 díl pána prstenů každý za 79kč :D později jsem litoval že jsem si jich nekoupil, tak 10 a za rohem je neprodal za 400kč+ :D

Gounelle - promiň nevšimnul jsme si že chceš jen sci-fi/fantasy, ale opravdu vřele doporučuji.. Asi myslíš "Muž který chtěl být šťastný"? Mě osobně se mnohem víc líbila kniha "Bůh chodí po světě vždycky inkognito" - ale první zmíněná má asi 160 stránek, tak to máš přečtené za chvilku a když tě to bude bavit.. těžce se mi nelíbil "Filozof který nebyl moudrý" ale co koukám na hodnocení, tak má 4,9 z 5 :D no proto na hodnocení nekoukám..

Je to Modesitt (s o ne s e) jen aby si neměl pak problém s hledáním, ale podle názvu knihy najdeš.. já to četl v pořadí jak jsem napsal, ale co tak koukám tak první by měla asi být Smrt chaosu, ale jsem rád, že jsem nejdříve četl kouzlo samoty.. tahle kniha je do možná 1/3 dost nudná a roztáhlá, když jsem ji četl poprvé, tak jsem měl problém to přelouskat, ale když to člověk vydrží, tak o to zajímavější to je.. bohužel autora a obecně autory moc neznám, ale jak jsme psal, když člověk "přetrpí" začátek.. navíc je tam dost věcí které ti přijdou určitě nezajímavé a nudné (jako i hlavnímu hrdinovi knihy :D ), tak se tyto nezajímavé a nudn věci později ukážou jako důležité..

Hrsti Jadeitu - když nepočítám Dunu, tak je to nejsložitější kniha co jsem kdy četl.. jednou za pár let jí vždy čtu znovu a objevuji spojení a věci které mi dřív nedošli.. né že bych je zapomněl, ale prostě mi to nedocvaklo.. a na čtení téhle knihy potřebuji náladu a klid, takže ve vlaku nebo v mhd, jak čtu jiné knihy jí číst nedoporučuji :)

Pištec: mě hodnocení nikdy moc nezajímaly, ani u knih ani u filmů.. a hodnotím to podle sebe.. třeba koukám že knihy Barbar Conan jsou všeobecně oblíbené a dobře hodnocené, mě to přijde jako totální odpad (a koukám, že se i prodávají za hodně peněz, možná tu mám nějakou vzácnost :D musím to zkouknout), ale to jsem odbočil..
Pištec se mi líbí opravdu hodně a je to krátká knížečka..

nicméně jsem v levných knihách objevil i mou vůbec nejoblíbenější knihu (ale neřeknu název sorry), bohužel je to triologie a do češtiny byl přeložen jen první díl.. to je jediný okamžik kdy mě zamrzí že neumím jiné jazyky, ale možná se kouknu jestli další díly neseženu online.. ten překladač deepl je na dost dobré úrovni, tak by mi to třeba přelouskal :D

Jinak možná mi poradíte..
Kdysi jsem četl jednu knihu (a ted jí nemohu za boha najít, buď jsem jí někam šikovně založil, někomu půjčil, nebo jí ztratil).. co vím: Byla to kniha od českého autora, bylo to sci-fi o tom, že v ČR přistáli mimozemšťani a z ČR se stala největší mocnost planety Země (už to samo o sobě je maxi úlet), ale kniha docela detailně popisovala boj s jiným mimozemským druhem (původní mimozemšťani co zde přistáli, před těmito prchali) nečetli jste náhodou něco takového?
Jako jasně snažil jsem se googlit už několikrát, ale bez úspěchu :/
Anthraxik
Posts: 6
Joined: Wed 13. Apr 2022 14:04:35

Re: poradte knihu

Post by Anthraxik »

Z oblasti sci-fy / fantasy by som osobne odporúčil (moje naobľúbenejšie):

Stephan King: (Má toho podstatne viac z oblasti sci-fi, fantasy, horrory čo by som odprúčil...)
Talizman (Má aj pokračovanie Černý dum, ale tá nieje až taká dobrá)
Podpaľačka

Harry Harrison:
Na západ od ráje (trilógia ... 2. Zima v raji 3. Návrat do raje)
Prvni planeta smrti (druha, tretia a aj štvrtá :D )

Christopher Paoliny:
Eragon (+ zvyšok série, názvy si nepamatám), vrelo odporúčam NEPOZERAŤ film, úplne to do***ali...

Edit: myslel som že ak napíšem nadávku tak to vyhviezdičkuje aj tu na fóre, musel som si editovať správu a dodať hviezdičky dodatočne :D
Post Reply